Beton DuvarBeton Duvar UstasıBeton Duvar YapımıDuvar Yapımı

İstinat Duvarı Yapımı

İstinat Duvarı yük taşıması için  yapılan görsellikten ziyade sağlamlığı ön planda olan bir yapıdır.

İstinat duvarı yapımı diğer bütün beton işlerinden farklı değerlendirilmek zorunda olan bir yapıdır.

İstinat duvarı yapımında kullanılacak olan malzemeler özenle seçilmelidir.

İstinat duvarları doğal ortamda bulunan toprak ve su ile direk temas halinde olacağı için izolasyon gerektirebilir.

İstinat duvarı yapımında tercih edilecek personelin bu konuda ustalaşmış olması kayıplarınızı en aza indirecektir.

İstinat duvarının tekrar tekrar inşaası zor yada mümkün olmayabilir, istinat duvarının yenilenmesinde ilk yapılan duvarın maliyetine oranla daha yüksek maliyetler ortaya çıkabilir.

Yeniden inşaa edilmesini önlemek için ihtiyaç olan duvarınızı tecrübeli ustalarlla ve kaliteli malzeme ile yaparsanız uzun yıllar boyunca dayanarak sizi manevi ve maddi kayıplarla karşı karşıya bırakmaz.

İstinat duvarları temelde toprak yükünü taşımaya yönelik olarak inşaa edilen bir yapı olduğu için insan eli ile yada yeraltı sularıyla mücadele edeceği için maliyetten kaçmamak adına izolasyonlu olarak yaptırılmalıdır.

Dayanıklılığı ön planda yapılandırılmış bir istinat duvarı sizin ihtiyaçlarınızı onlarca yıl karşılayacaktır.

       Bahçe beton duvar adı itibariyle yapı inşaat yapı tekniğinin farklı bir alanı olarak ayrılmaktadır. yapıları çevreleyen veya boş alanları çevreleyen yapılardır. yapıları çevrelemesindeki amaç dışarıdan gelebilecek tehlikeli ve zararlı etkilerden yapıyı korumak için yapılır. bir diğer şekliyle boş alanları çevrelemesiyle de o alanların içlerine dışarıdan gelebilecek taciz ve işgali önlemek için inşa edilir. tabi ki bu tip yapıları yaparken yapı tekniklerine bağlı kalınarak imal edilmesi gerekmektedir.

Bazı istinat duvarları için görüntüde önemli olur bunlar kot’a yapılan bina müstakil ev gibi yapılardır. İmkanlar dahilinde Kot’a yaptırmak zorunda kaldığınız cepheli yapılarda istinat duvarının  kaba özensiz görünümü yapınızın değerini düşürebileceği gibi  görsel açıdan kirliliğe sebeb olacaktır.

İstinat duvarlarının birinci önceliği dayanıklılıktır ama ihtiyaç halinde görselliği önemlidir.

İstinat duvarı statik olarak dayanıklılığının yanı sıra içinde kullanılacak olan beton ve demir donatı elemanlarının da oranlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu iki faktörün orantısız kullanıldığında da verimsiz sonuçlara ve bozulmaya sebep olabilir. 

           Bahçe duvar imalatı titizlikle yapılması gereken bir betonarme uygulamasıdır. Bu uygulama ile ilgili yapılan çalışma, uygulamayı yapan kişi veya kişilerce bilinçli ve de profesyonel olarak ele alınmalıdır. Yani yapılacak çalışmalar, zeminin yumuşak veya sert oluşuna göre malzeme seçimi beton ölçüleri buna göre yapılmalıdır.
Eğimli arazi şekillerinde, yapılacak imalat genelde kademe şeklinde yapılarak ortaya çıkar. Bu tip uygulama şekli titizlikle yapılmalıdır. Aksi halde yapılan çalışmalar düzgün ve de görsel olarak hiçte hoş durmayan yapılar ortaya çıkar. Çevrelediği yapıyı da görsel olarak tamamlamaz hoş bir görüntü ortaya koymaz. Günümüzde yapılan bu tip çalışmalar çoğunlukta olup görsel ve yapısal çarpıklık olarak ortaya çıkar. Oysaki güzel ve hoş duran beton duvar imalatları çevrelediği alanı veya çevrelediği yapıyı güzel ve de şık gösterir. Ne yazık ki bu işleri veren işin sahipleri, öncelikli olarak maliyetlerinden dolayı işe kim ucuz fiyat verirse ona ihale ederek, ortaya çarpık ve düzenli olmayan, sonucun da görsel ve yapısal olarak kendilerinin de beğenmediği çalışmalar ortaya çıkmıştır. Öncelikle bu tip işleri yapan kimselerin, referans olarak kendini kanıtlamış usta veya firmalarla görüşülüp, onların yaptığı işlerden referans alınarak ihale edilmelidir. Yani güvenilir kişi veya kişilere yaptırılmalıdır. Ne yazık ki günümüz şartlarında bu özelliklere sahip olmayan bir çok kişi bir çok hatalı ve çarpık yapılar ortaya koymuştur.

İstinat duvarı yapımı işlerinizde kaliteyi ön planda tutan profesyonel ustalarımızla  hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir