Duvar Yapımı

Duvar Yapımı

Duvar Yapımı Tarihçesi

Dünya üzerindeki geniş kara alanları,deniz alanları insanlar tarafından sahiplenilerek kullanımlarına tabı olmuştur.yüzyıllar boyunca insanlarda, kendi bölgelerini belirlemek ve buna sahiplenmek için, bu arazilerin veya alanların etrafını, kenarını çevirme ihtiyacı, gereği duymuşlardır.Bu alan belirleme, sahiplenme iç güdüsü ve isteği, yeryüzünde insan nüfusunun artması, büyümesi ile daha da arttı. Zamanla bu artan ihtiyacı eskiden, bahçe duvar ustası, çevre duvar ustası,istinat duvar ustası gibi isimler verilen, işin erbabı kişiler taşla yapmışlar. Eskiden bu tip işleri yaptıran arazi,mülk sahipleri zengin ve varlıklı kimselerdi. Yani şöyle bi düşünüldüğünde, eskiden bu malzemeleri toplamak, taşımak için gereken bu günkü teknoloji o zaman yoktu.

Dolayısı ile bu yapım, uygulama işleri maliyetli ve de zaman isteyen işlerdi. Eskiden zengin,varlıklı kimseler bahçe duvarını yaptırırken malzemenin en iyisi ve gösterişlisini, bu uygulamayı yapan duvar ustasınında tanınan en tecrübeli ve profesyonelini çağırıp yatırırlarmış. Öyleki yapılan bu işler görüntü ve işçiliğine göre bir zenginlik göstergesi olmuştur. Bu işleri yapan duvar ustası,bahçe duvarı, çevre duvarı ustası adı ile anılan, bu işlerin erbabı kabul edilen kişilerde becerilerine göre bu iş kolunda kariyer sahibi olmuşlardır. Bu işler zamanla çeşitlenerek, evrilerek günümüze kadar gelmiştir.

Duvar Yapımı Günümüzde

Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birleştirici ve tutucu bir kimyasal olan çimentonun icadı, bulunması ile yapı yapı alanında olduğu kadar, bahçe duvarı yapımında da yeni bir uygulama tekniği kazandırmıştır.yani artık bahçe duvarı yapımı farklı bir malzeme ile inşaa edilecektir. Bu yeni uygulama kum ve çimento karıştırılarak, hazırlanan kalıbın içine dökülüp kalıbın şeklini almasıyla, sonrasında da bu kalıp sökülerek ortaya çıkan bu yeni imalatın adına beton duvar denilecektir. Sonrasın da bu imalatlar; beton bahçe duvarı, çevre duvarı, istinat duvarı, bahçe duvarı, desenli beton bahçe duvarı, çevre beton duvarı, beton çevre duvarı… gibi isimlerle inşaat hizmet sektöründe yerini alacaktır.

Artık yapı sektöründe gelişen yapı teknikleri ve yeni yapı elamanlarının girmesiyle, uygulama sistemleri yapısal ve görsel olarak çeşitlenecektir. Dolaylı olarakda beton duvar imalatıda çeşitli şekil ve ölçülere sahip olacaktır.
Günümüzde, dayanıklılık ve sağlamlık açısından; beton duvar, beton istinat duvarı, beton bahçe duvarı, beton çevre duvarı tercih edilmektedir.
Artık bu; Bahçe duvarı, İstinat duvarı, Çevre duvarı, Desenli bahçe duvarı,Beton duvar gibi betonarme uygulamaları kalıpla yapılmaktadır. Yani çimento ve kumun karışımından beton elde edilmesi, bu betonunda istenilen ölçülerde hazırlanan ahşap kalıp, çelik kalıp, brüt kalıp gibi isimlendirilen kalıpların içine dökülmesi, sonrasında betonun prizini almasıyla, betonu çevreleyen kalıbın sökülerek; Beton duvar, Bahçe duvarı, İstinat duvarı, Çevre duvarı, Beton bahçe duvarı gibi isimlendirdiğimiz betonarme yapıların imalatları oluşturulmaktadır. Bu betoarme duvarlar yapılırken işi yaptıran müşteri isteğine göre desenli veya düz olarakda beton duvar olarakda yapılmaktadır.
Bu tarz imalatları yapan kişiler; beton duvar ustası, bahçe duvar ustası, istinat duvar ustası, çevre duvar ustası,çelik kalıp ustası, beton kalıp ustası, kalıp ustası, duvar ustası gibi isimlerle bilinir. Bu yapıların kaliteli ve sağlam olması, ustanın işin tekniğini bilip ona göre imalatını yapmasıyla alakalıdır. Beton duvar ustası veya bahçe duvar ustası denilen kişi bu yaptığı işte hata yapmamalıdır. Eğer kim hata yaparsa, yapılan betonarme imalatta hatalı olacaktır. Bir daha geriye dönüşü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir