Bahçe Duvarı

Desenli Beton Duvar Yapımı

Dünya üzerindeki geniş kara alanları,deniz alanları insanlar tarafından sahiplenilerek kullanımlarına tabı olmuştur.yüzyıllar boyunca insanlarda, kendi bölgelerini belirlemek ve buna sahiplenmek için, bu arazilerin veya alanların etrafını, kenarını çevirme ihtiyacı, gereği duymuşlardır.Bu alan belirleme, sahiplenme iç güdüsü ve isteği, yeryüzünde insan nüfusunun artması, büyümesi ile daha da arttı. Zamanla bu artan ihtiyacı eskiden, bahçe duvar ustası, çevre duvar ustası,istinat duvar ustası gibi isimler verilen, işin erbabı kişiler taşla yapmışlar. Eskiden bu tip işleri yaptıran arazi,mülk sahipleri zengin ve varlıklı kimselerdi. Yani şöyle bi düşünüldüğünde, eskiden bu malzemeleri toplamak, taşımak için gereken bu günkü teknoloji o zaman yoktu.

Dolayısı ile bu yapım, uygulama işleri maliyetli ve de zaman isteyen işlerdi. Eskiden zengin,varlıklı kimseler bahçe duvarını yaptırırken malzemenin en iyisi ve gösterişlisini, bu uygulamayı yapan duvar ustasınında tanınan en tecrübeli ve profesyonelini çağırıp yaptırırlarmış. Öyleki yapılan bu işler görüntü ve işçiliğine göre bir zenginlik göstergesi olmuştur. Bu işleri yapan duvar ustası,bahçe duvarı, çevre duvarı ustası adı ile anılan, bu işlerin erbabı kabul edilen kişilerde becerilerine göre bu iş kolunda kariyer sahibi olmuşlardır. Bu işler zamanla çeşitlenerek, evrilerek günümüze kadar gelmiştir.
Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birleştirici ve tutucu bir kimyasal olan çimentonun icadı, bulunması ile yapı yapı alanında olduğu kadar, bahçe duvarı yapımında da yeni bir uygulama tekniği kazandırmıştır.yani artık bahçe duvarı yapımı farklı bir malzeme ile inşaa edilecektir. Bu yeni uygulama kum ve çimento karıştırılarak, hazırlanan kalıbın içine dökülüp kalıbın şeklini almasıyla, sonrasında da bu kalıp sökülerek ortaya çıkan bu yeni imalatın adına beton duvar denilecektir. Sonrasın da bu imalatlar; beton bahçe duvarı, çevre duvarı, istinat duvarı, bahçe duvarı, desenli beton bahçe duvarı, çevre beton duvarı, beton çevre duvarı… gibi isimlerle inşaat hizmet sektöründe yerini alacaktır.
Artık yapı sektöründe gelişen yapı teknikleri ve yeni yapı elamanlarının girmesiyle, uygulama sistemleri yapısal ve görsel olarak çeşitlenecektir. Dolaylı olarakta  beton duvar imalatıda çeşitli şekil ve ölçülere sahip olacaktır.

Yeni nesil duvarlar içerisinde  ise özellikle göze hitap ettikleri için en çok talep gören desenli betonarme bahçe duvarıdır. Desenli beton bahçe duvar yapımı çeşitli desenlerden oluşmaktadır.  Bu desenler her geçen gün  çeşitlenerek değişim göstermektedir. Desenli beton duvar inşaa sürecinde gelişen teknoloji ile yapım süreleri ürün kaliteleri’de devamlı artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir